Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неслучайно го наричат дърво на живота - ето как да си го засадите и отгледате

05 декември 2023, 18:22 часа

Орехът, често наричан "дървото на живота", заема специално място в селското стопанство и градинарството. Известен с ценната си дървесина, хранителните си ядки и ползите за околната среда, орехът (род Juglans) е универсален и устойчив вид, който се отглежда от векове. Правилното засаждане, отглеждане и грижи са от съществено значение за използване на пълния потенциал на това забележително дърво.

Засаждане

Изборът на подходящо място е от решаващо значение при засаждането на орехови дървета. Те виреят добре в добре дренирани почви с леко кисело до неутрално pH. Достатъчната слънчева светлина е от съществено значение за оптималния растеж, затова изберете открита площ, която получава поне шест до осем часа слънчева светлина дневно. Обикновено засаждането се извършва в края на зимата или в началото на пролетта, когато дървото е в покой. Уверете се, че почвата е подготвена с органична материя и подходящи хранителни вещества, за да поддържа началните етапи на растеж.5

Лечебните свойства на дървото на живота

Отглеждане

Ореховите дървета са известни с дълбоките си корени, така че осигуряването на достатъчно пространство за разрастване на корените е жизненоважно по време на отглеждането. Редовното поливане, особено по време на сухи периоди, е от съществено значение за младите орехови дървета. Мулчирането около основата помага за задържане на влагата и потискане на растежа на плевелите. Подрязването е друг важен аспект на отглеждането. Тя помага за оформянето на дървото, за премахването на мъртвите или болни клони и за подобряване на циркулацията на въздуха. Правилното подрязване допринася за по-високи добиви и цялостно здраве на дърветата.

Грижи

Поддържането на здравето на ореховите дървета изисква постоянни грижи. Редовното наблюдение за вредители и болести е от решаващо значение, тъй като ореховите дървета могат да бъдат податливи на различни насекоми и гъбички. Често срещани вредители са акари, мухи от орехова люспа и гъсеници. Прилагането на подходящи пестициди и фунгициди, за предпочитане по щадящ околната среда начин, може да помогне за защитата на дървото. Освен това осигуряването на подходящи хранителни вещества чрез наторяване гарантира непрекъснат растеж и продуктивност на дървото.

Дървото на Живота – символ на хармония и сила

Ползи за околната среда

Освен икономическото си значение, ореховото дърво предлага и многобройни ползи за околната среда. Обширната му коренова система спомага за предотвратяване на ерозията на почвата, което го прави отличен избор за стабилизиране на хълмове. Листата на ореха отделят юглон - естествен хербицид, който потиска растежа на конкурентните растения, създавайки уникална екосистема около дървото. Освен това ореховите дървета допринасят за биоразнообразието, като осигуряват местообитание и храна за различни видове диви животни.

Събиране на реколтата и използване

Ореховите дървета обикновено започват да произвеждат ядки след четири до пет години. Обикновено реколтата се събира през есента, когато външната обвивка се разцепи и се открие твърдата черупка, съдържаща ядливата ядка. След като бъдат събрани, ядките могат да се консумират сурови, печени или използвани в различни кулинарни приложения. Ценната твърда дървесина на зрелите орехови дървета е много търсена за производство на мебели и шкафове поради богатия си цвят и шарки на зърната.

Ореховото дърво е символ на прехраната, устойчивостта и опазването на околната среда. Като разбират тънкостите на засаждането, отглеждането и грижите за ореховите дървета, хората могат да разгърнат пълния потенциал на това забележително "дърво на живота" и да допринесат както за селскостопанската, така и за екологичната устойчивост.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес